Hopp til hovedinnhold

Kan utleier kreve ekstra leie fordi flere skal bo i boligen?

Temaer i denne artikkelen

Betaling av leie

Utleier kan ikke kreve ekstra leie selv om det flytter inn flere i boligen.

Leietaker har i noen tilfeller rett til å la andre bo sammen med henne i leieboligen. Les mer under:

Kan utleier nekte leietaker å bo sammen med flere?

Eksempel

Leietaker får seg kjæreste. Paret vil gjerne bli samboere, og kjæresten flytter inn med sine to barn. Selv om boligen nå huser fire personer, kan ikke utleier øke leien på grunn av dette.

i
Husleieloven § 7-1Når kan husleien økes?